Inventura imovine i obveza unutar poduzeća
- Računovodstvo Aplus
- Feb 2, 2024
- 3 min read

Stvarno stanje imovine, kapitala i obveze usklađuje se pomoću inventure u određenom vremenskom periodu. Poduzetnici, vlasnici firmi i obrtnici obvezni su prema zakonu prikazati stvarno stanje svog poslovanja tijekom kalendarske godine.
Izvješća koja se podnose trebaju biti u skladu s računovodstvenim standardima.
Što je inventura?
Inventura je radnja koja se odnosi na popisivanje imovine i obveza, a za koji je odgovorna pravna osoba. Drugim riječima, proces detaljnog pregleda i evidentiranja zaliha, koji često uključuje fizičko brojanje imovine i usklađivanje sa zabilježenim podacima.
Cilj inventure je u poslovnim knjigama uskladiti knjigovodstveno stanje sa stvarnim stanjem.
Dužnost je pravne osobe na početku poslovanja napraviti inventuru odnosno barem jednom godišnje. Inventura se može vršiti koliko god često je to potrebno, ali na dan 31.12. je obvezna.
Provođenje inventure jasno je definirano Zakonom o računovodstvu i reviziji Bosne i Hercegovine.
Vrste inventure
Upotreba modernih tehnologija poput barkodova, RFID-a ili softvera može olakšati provođenje i praćenje inventure.
Prije provođenja popisa odnosno inventure, potrebno je napraviti plan i pripremu radnji koje će se provoditi tijekom inventurnog postupka. S obzirom na vrstu posla koju pravna osoba obavlja bit će odlučeno o vrsti inventure.
Inventura može biti podijeljena vremenski i prema opsegu:
Vremenski određena inventura provodi se redovno, izvanredno ili kontinuirano.
Redovna inventura provodi se pred kraj tekuće godine, a popisuje se sva imovina i obveze pravne osobe. Izvanredna inventura provodi se na dan otvaranja stečajnog postupka, odnosno pokretanja postupka likvidacije. Kontinuirana inventura znači popisivanje imovine tijekom cijele godine. Što je najčešće slučaj kod pravnih osoba sa skladišnim poslovanjem gdje su promjene učestale.
Opsegom određena inventura odnosi se na djelomičnu i potpunu.
Potpuna inventura isto je što i redovna, popisuje se sva imovina i obveze. Djelomičnom inventurom popisuje se samo dio imovine i obveza. Najčešće se upisuju samo razlike između stvarnog i knjigovodstvenog stanja.
Prije popisa sve imovine i obveza treba napraviti plan aktivnosti i odrediti odgovorne osobe za provođenje inventure.
Provođenje inventure
Koraci se mogu razlikovati s obzirom na veličinu firme i količinu imovine i obveza. Za inventurni postupak potrebno je poduzeti sljedeće korake:
Priprema plana koji uključuje popis radnji koje će se provoditi i tim za inventuru koji će ju provesti. To može biti grupu stručnjaka od povjerenja unutar poduzeća.
Popisivanje stvarnog stanja imovine i obveza na inventurne liste.
Utvrđivanje inventurnih razlika pri usporedbi stvarnog i knjigovodstvenog stanja.
Odlučivanje o postupanju s obzirom na viškove i manjkove.
Računovodstvo knjiži stanja radi usklađenja bilanci.
Inventurne razlike
Razlike u stanjima nakon inventure rezultat su propusta i greške pojedinca ili sustava. Kao što je krivo evidentiranje ili neevidentiranje određenih promjena.
Razlike uočene nakon inventure su disproporcije između stvarnih i evidentiranih količina ili vrijednosti inventara.

Inventurni manjak
Nakon procesa dokumentiranja rezultata inventure utvrđeni manjak može biti posljedica nespretnog rukovanja radnika, isteka roka trajanja ili tehnološke prirode.
Ukoliko su takvi manjkovi predviđeni dopuštenim stopama kvara, rastepa, loma i kvara, ne podliježu oporezivanju PDV-om (neoporezivi manjak). Manjkovi iznad propisane stope su oporezivi PDV-om.
Također treba napomenuti da prekomjerni kalo ne podliježe samo obračunu PDV-a, nego se mora i utvrditi tko odgovoran za takav manjak za što se osoba tereti. Osoba može takav manjak podmiriti ili se u protivnom na taj iznos obračunavaju puni doprinosi, kao da je riječ o plaći.
Uslijed ne utvrđivanja odgovorne osobe, odgovorna osoba je po automatizmu direktor društva.
Manjkovi nastali na dugotrajnoj imovini mogu biti predmet oporezivanja. Primjerice ako nedostaje inventar, novac iz blagajne ili rezervni dijelovi tada odgovorna osoba također može biti predmetom terećenja.
Inventurni višak
Utvrđeni višak nakon inventure može biti posljedica ljudske greške u smislu pogrešnog evidentiranja artikla i sl. No do greške može doći i u nabavi ili računovodstvu. U svakom slučaju, takvi viškovi nisu predmet oporezivanja jer artikl nije isporučen kupcu.
Aplus agencija može biti tvoj pouzdan partner tijekom i nakon provođenja inventurnih procesa unutar poduzeća.
Commentaires