Kakve veze imaju uspjeh (u bilo čemu) i sjećaj hitnosti?
- Računovodstvo Aplus
- Sep 26, 2022
- 2 min read
Nikada za uspjeh ili neuspjeh nije presudan samo jedan faktor, samo što se neke od ljudskih osobina pojavljuju uvijek u određenim situacijama, tako da se ne može ignorirati i ova osobina, a to je odgađanje.
Odgađanje je u ljudskoj naravi.
Poriv da održimo situaciju u kojoj se osjećamo sigurno, tj. da se zadržimo u svojoj zoni komfora je iskonski, duboko utemeljen u ljudskoj naravi.
Zašto je to tako?

To je tako jer je naš neurološki sistem tako programiran.
Naš ego nam govori da je situacija u kojoj se trenutno nalazimo dobra jer smo živi, i sve će učiniti da se osigura da to tako i ostane.
S druge strane, ono što možemo nazvati svojim duhom teži k rastu i razvoju.
Sigurno si nekada iskusio kako je to kad imaš dobru ideju, npr. da ideš planinariti. Obveze su ti takve da jedva viđaš svjetlo dana, previše vremena provodiš za računalom i znaš da to za tebe nije zdravo.
Zaista se želiš pokrenuti.
Toliki tvoji prijatelji i poznanici se bave nekim zdravim hobijima kao šti je recimo planinarenje, pa tako da i ti to zaista želiš za sebe.
Stvarno im se želiš pridružiti. Stvarno.
I tako poduzmeš šta treba da i ti pođeš planinariti s ekipom. Zagrijan si i sretan što ćeš to učiniti.
Kako se približava dan D jedan od prijatelja ima neku neočekivanu obvezu pa ne može on taj vikend i tako otpada jedan po jedan, pa i ti.
Nema veze, pomaknut ćete to za idući vikend i to je to. No problem.
Kako prolazi tjedan nitko baš i ne spominje taj izlet.
Fast forward par tjedana i netko to spomene i vi opet onako entuzijastično konstatirate da ćete to stvarno uraditi. Ma dogovorit ćemo se, ali bi stvarno trebali.
Zvuči poznato?
Tako to izgleda kada ego preuzme kontrolu.
S tobom je sve uredu.
Svi smo ovakvi. Zato i jesmo živi.
Koliko god se činilo da nam je ego neprijatelj, nije. On samo ne razlikuje šta stvarno jeste dobro za nas, a šta ne. Njegov zadatak je da zadrži status quo i da nas održi na životu.
Pa kako se s time boriti?
Ako imaš neku dobru ideju, svakako je poželjno da malo razmisliš o tome što se spremaš učiniti i istražiš situaciju. Ali, ako dozvoliš sebi da pretjeraš s razmišljanjem, velika je vjerojatnost da će ego učiniti svoje.
Bilo kakva akcija zahtjeva napor, stres, svjesno poduzimanje aktivnosti i sve to tvom egu zvuči previše naporno i rizično.
Prema tome, ako misliš da bi to, što planiraš učiniti, bila super ideja kada bi to predložio netko drugi, onda poslušaj savjet koji bi i njemu dao i učini to.
Idi planinariti, upiši faks, pokreni biznis. Učini to što si htio.
Često su te situacije kao kad uđeš u hladnu vodu. Isprva je neugodno, ali kad se navikneš sasvim je prihvatljivo, ako ne i ugodno.
Nažalost, druga opcija je da nikad ništa u životu ne promijeniš i da ne napraviš ništa od onoga što želiš.
Kada to tako kažeš, onda vidiš da i nemaš izbora, zar ne?
Comments