Može li umjetna inteligencija (AI) zamijeniti usluge računovođe?
- Računovodstvo Aplus
- Oct 18, 2023
- 3 min read
Updated: Nov 18, 2023

Još od 1950 - ih godina, umjetna inteligencija je velika želja informatičkih stručnjaka. A u posljednje vrijeme je doživjela veliki hype i široku primjenu.
U bliskoj budućnosti, umjetna inteligencija i sustavi koji dolaze s njom bi mogli preuzeti sve veći udio u donošenju odluka računovođa. Iako su moderne tehnologije uvelike već u upotrebi u mnogim računovodstvenim agencijama, očekuje se da će u budućnosti dosegnuti svoj puni potencijal.
Potencijal u smislu donošenja kvalitetnih odluka i pružanja dodatne vrijednosti za klijenta, što je smisao i svrhe same profesije.
Računovodstvo i umjetna inteligencija
Računovodstvo je ponekad podcijenjeno. U smislu da računovođe nerijetko obavljaju poslove i zadatke koji su izvan domene njihova poslovanja. Sve s ciljem da se klijentu izađe u susret i pomogne.
Znanje koje računovođe posjeduju i ljudski faktor pri donošenju odluka ipak će i dalje biti neizostavan dio cijelog kotačića. Zato što je upravo taj kotačić ključna komponenta svake uspješne firme, tvrtke ili poduzeća.
Bez obzira na veličinu tvrtke, do sada su se najčešće oslanjale na računovođe za upravljanje financijama, za zakonito poslovanje i praćenje i vođenje evidencije troškova.
Umjetna inteligencija i računovodstveni programi sasvim sigurno iznimno precizno slažu izvješća o poslovanju. No ipak računovođa to sve treba revidirati i shvatiti zašto je nešto tako.
Međutim, s napretkom tehnologije, počelo se postavljati pitanje može li računovodstveni softver zamijeniti usluge računovođe?
Alati umjetne inteligencije u računovodstvu
U svijetu računovodstvene profesije danas, u upotrebi su određeni alati koji koriste algoritme umjetne inteligencije. Zbog toga možemo zaključiti kako je nova era s novim pristupima u našoj profesiji već započela laganim koracima.
Svrha je računovodstvo na autopilotu, smanjenje ljudske pogreške, smanjenje troškova poslovanja i automatizacija ponavljajućih zadataka s ciljem uštede vremena.
Tako startup firme, mala i srednja poduzeća smanjuju troškove administrativnih usluga, prate financijske izvještaje u stvarnom vremenu i kontroliraju porezna zaduženja.
Hoće li umjetna inteligencija preuzeti posao računovođe?
Prema nekim projekcijama, do 2030. godine potražnja za računovođama i knjigovođama rast će jednako kao i prema ostalim srodnim zanimanjima.
Umjetna inteligencija može brže analizirati ogromne količine financijskih podataka nego što to može učiniti čovjek. Štoviše, svakim danom sve više i više napreduje, odnosno sve je preciznija. Važno je shvatiti kako umjetna inteligencija nikako ne mijenja čovjeka i njegov način razmišljanja. Tako da je važno pronaći način kako da bude u službi čovjeka.
Strojno učenje i duboko razumijevanje tog područja doprinosi rješavanju poslovnih problema.
Mnogi računovodstveni softveri nude mogućnost automatizacije financijskih procesa, uključujući plaće, fakturiranje i praćenje troškova. Automatizacija tako štedi vrijeme i resurse.
Umjetna inteligencija u računovodstvu će transformirati način obavljanja posla, nikako neće zamijeniti ljudski faktor odnosno računovođe. Budući da je njena primjena i dalje u početnoj fazi, možemo reći kako će njene mogućnosti u budućnosti sve više i više rasti.
To ne znači kraj za računovodstvo, upravo suprotno, to znači novi i efikasniji pristup.
Trebam li i dalje zaposliti računovođu ako koristim računovodstveni softver? Iako računovodstveni softver može automatizirati mnoge zadatke, uvijek je korisno imati stručnjaka koji će vam pomoći s kompleksnim financijskim pitanjima i pravilnom interpretacijom financijskih izvještaja.
Budućnost računovodstvene profesije
Posao računovođe u budućnosti bit će usmjeren na šire razumijevanje praktične upotrebe umjetne inteligencije.

Ljudi većinom donose odluke na temelju logike i intuicije. Intuicija se odnosi na određene obrasce ponašanja koji su se dogodili u prošlosti. S druge strane logika se odnosi na svjestan misaoni proces koji donosi zadovoljavajući odgovor.
Tako i računovođe pristupaju u donošenju svojih poslovnih i financijskih odluka. S druge strane, umjetna inteligencija i strojno učenje može obraditi velike količine podataka, može učiti iz pogrešaka i može biti konzistentna. Nema umora ili nedostatka motivacije i želje za radom.
No nema svaki problem dovoljnu količinu dostupnih podataka na temelju kojih bi računalo moglo učiti. Isto tako princip rješavanja svih problema nije isti.
Možemo zaključiti kako postoji još uvijek jako puno prostora za napredak kad je u pitanju umjetna inteligencija i njeno “potpuno preuzimanje” računovodstvene profesije.
Baze podataka vanjske i unutarnje su potrebne računalima i strojevima kako bi bilo moguće strojno učenje odnosno efikasan model koji može na temelju određenih informacija samostalno donijeti odluku.
Svjesno korištenje umjetne inteligencije kao tehnologije u računovodstvu moglo bi se najprije dogoditi u onim područjima koja se odnose na značajno smanjenje troškova poslovanja. Što za rezultat može imati postizanje dodatne konkurentske prednosti.
Kritičko razmišljanje i komunikacijske vještine uz naravno vješto baratanje s brojevima i donošenje odluka na temelju financijskih izvještaja i dalje će biti glavne vještine najboljih računovođa.
Još uvijek čekamo određene dodatne regulacije od strane institucija kad je u pitanju primjena umjetne inteligencije.
Za kraj…
Inovacija je uvijek dobro došla, ako ubrzava procese i pomaže pri donošenju odluka. Umjetna inteligencija je tu da služi ljudima i radi u njihovu korist. Nikako neće zamijeniti čovjeka, jer kao što ni pojava digitalnih platformi za gledanje filmova i slušanje glazbe nisu zamijenile još uvijek radio i televiziju.
Umjetna inteligencija i dalje treba ljude koji će upravljati njome. Može automatizirati određene računovodstvene zadatke, čineći tako računovođe učinkovitijim i dajući im vrijeme da se više usredotoče na analizu, savjetovanje i donošenje strateških odluka.
No ona nikako neće učiniti da računovodstveni stručnjaci postanu zamjenjivi!
Коментарі